wt.. kwi 23rd, 2024
piwnica

Zalana piwnica jest czymś, co można ciężko sobie wyobrazić, ale niestety jest to zdarzenie, do którego całkiem często dochodzi. Co w takim przypadku należy zrobić? Jedyne co pozostaje, to osuszyć ją, tak aby nie pozostało śladu po żadnej wodzie, która się tam wcześniej znajdowała. Wilgoć w piwnicy nie powinna w ogóle się znajdować, ponieważ może ona uszkodzić konstrukcję całej budowli. W starszych domach woda w piwnicy jest częstym i złożonym problemem, który wymaga kompleksowego podejścia. Na całe szczęście w nowszym budownictwie coraz rzadziej dochodzi do takich nieprzyjemnych sytuacji, jednak nie oznacza to, że nie ma ich w ogóle. Czy do osuszania można przejść od razu? Ile ono trwa i jak powinno się je przeprowadzić?

Zalana piwnica – osuszanie budynków Kraków

Niestety osuszanie piwnicy nie należy do prostych zadań, które wykona się w bardzo krótkim czasie. Często nawet nie wiadomo jak prawidłowo się za to zabrać, a jednak woda w piwnicy stać wiecznie nie może. Do osuszania budynków (Kraków) nie można przechodzić od razu, a działania, jakie wykonywane są przed nim nierzadko decydują o bezpieczeństwie domowników, a nawet i ich życiu. Jakie metody osuszania są najlepsze?

Warto najpierw właściwie znaleźć przyczynę zalania piwnicy, ponieważ winowajców może być kilku. Od tego, co przyczyniło się do spowodowania katastrofy, zależy to, jaka metoda zostanie wybrana do osuszania. Szczególną uwagę należy zwrócić na ściany – jeżeli pomieszczenie jest wilgotne, a na jego ścianach zbiera się woda, najpewniejszą przyczyną zjawiska jest brak lub bardzo zła izolacja przeciwwilgociowa czy przeciwwodna. Problem można usunąć dbając o odpowiednie grzanie piwnicy, a także wietrzenie jej. Jednakże przede wszystkim, należy przemyśleć wykonanie nowej, poprawnej izolacji, co przyczyni się do rozwiązania problemu raz na zawsze.

Jeżeli jednak problem z wilgocią powraca, wziąć pod uwagę można uszkodzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Należy wtedy odnaleźć uszkodzoną rurę, a następnie dokonać odpowiednich napraw. Niestety, jeżeli nie uda się tego zrealizować, konieczna może być całkowita wymiana instalacji, a następnie osuszenie pomieszczenia za pomocą urządzeń zwanych osuszarkami.

Jak osuszać zalaną piwnicę – osuszanie budynków Kraków

Osuszanie piwnicy jest doraźnym działaniem, które sprawdzi się jedynie w przypadku awarii, lub jednorazowego zalania pomieszczenia. Jeżeli problem będzie leżał po stronie złej instalacji, samo osuszenie nie pomoże. W takim przypadku należy wyeliminować główną przyczynę, przez którą może dochodzić do notorycznych zalań.

Aby osuszyć piwnicę, przede wszystkim należy odłączyć od niej prąd i zabezpieczyć wszelką instalację. Z pomieszczenia należy wynieść wszystkie wartościowe przedmioty, aby nie uległy uszkodzeniu, a także w miarę możliwości usunąć pokrycie podłogi. Te większe ilości wody usuwamy za pomocą pompy lub wynosząc ręcznie wiadrami. Jednak nie usunie to całkowicie wilgoci. Można resztki usunąć za pomocą ręczników, szmatek, prześcieradeł i tym podobnych. Kolejnym krokiem może być osuszanie naturalne, czyli otwarcie okien i drzwi, a także użycie urządzeń typu osuszacze, czy nagrzewnice.