pon.. kwi 29th, 2024
olej silnikowy

Olej silnikowy to środek smarujący, który służy do zminimalizowania tarcia pomiędzy współpracującymi ze sobą częściami ruchomymi silnika. Jednak to nie jego jedyne zadanie! Oleje dostępne w sprzedaży dodatkowo stanowią ochronę przed korozją i chłodzą różnorodne elementy silnika. Jednak, aby silnik był skutecznie zabezpieczony, należy pamiętać o regularnej wymianie oleju. Kiedy należy się podjąć tego zadania? Jak często trzeba zmieniać olej silnikowy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Do czego służy olej silnikowy?

Olej silnikowy to substancja smarująca, która przez lata była stosowana wyłącznie do zredukowania tarcia pomiędzy ruchomymi częściami silnika. Dziś od tej substancji wymaga się nieco więcej. Używana jest ona również w celu chłodzenia newralgicznych elementów jednostki napędowej, zabezpieczenia przed korozją, odprowadzania nadmiaru energii cieplnej i tłumienia drgań. Nowoczesne oleje stosuje się także po to, aby uszczelnić silnik.

Co wchodzi w skład oleju silnikowego?

W skład olejów silnikowych wchodzą przede wszystkim bazy mineralne, syntetyczne lub mieszane. Pierwsze z nich to po prostu pochodne ropy naftowej. Natomiast bazy mieszane, to substancje łączące bazy mineralne z syntetycznymi. Uważa się, że najlepsze właściwości mają tzw. syntetyki, gdyż doskonale spełniają one swoje funkcje w niemal każdej temperaturze. Najmniej polecane są oleje mineralne. Używane są one głównie w starych, mocno wyeksploatowanych pojazdach.

Kiedy należy wymienić olej silnikowy?

Każdy kierowca powinien pamiętać o regularnej wymianie oleju silnikowego. W przeciwnym razie musi się on liczyć z poważnymi konsekwencjami, wiążącymi się ze sporymi wydatkami na naprawę pojazdu. Zatem, kiedy trzeba wymieniać olej silnikowy? Otóż przyjmuje się, że czynność tę należy wykonywać co 10-15 tysięcy kilometrów lub raz w roku niezależnie od przebiegu. W nowych pojazdach można nieco rzadziej dokonywać wymiany – co 15-20 tysięcy kilometrów. Jednak im starsze auto, tym częściej trzeba kontrolować stan oleju silnikowego.

Jak sprawdzić poziom oleju?

Sprawdzenie poziomu oleju silnikowego jest bardzo proste. Na początku należy ustawić samochód na płaskim podłożu i zgasić jego silnik. Następnie trzeba odczekać kilka minut, po czym otworzyć maskę, wyciągnąć bagnet ze zbiornika z olejem i dokładnie wytrzeć go przy pomocy suchej ściereczki lub chusteczki. W kolejnym kroku należy ponownie zanurzyć bagnet, wyciągnąć go i odczytać poziom oleju przy pomocy miarki. Przy prawidłowym poziomie oleju bagnet będzie brudny do połowy miarki, czyli pomiędzy minimum a maksimum. Jeśli poziom oleju jest zbyt niski, uzupełnij go i po kilku minutach znów wykonaj pomiar.

Jaki olej silnikowy kupić?

Szukasz dobrego oleju silnikowego? Łódź to miasto, w którym bez problemu kupisz wysokiej jakości środek smarujący. Postaw na produkt pochodzący od sprawdzonego producenta, cieszący się dobrymi opiniami. Jeśli jesteś użytkownikiem nowego pojazdu, wybierz olej silnikowy syntetyczny lub półsyntetyczny. Jeśli jednak korzystasz z mocno wyeksploatowanego auta, dobrze sprawdzi się olej mineralny.