wt.. kwi 16th, 2024
terapia

Psychoterapia lęku cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nie ma co się temu dziwić, bo coraz więcej osób boryka się zarówno z lękiem panicznym, jak i uogólnionym. Tego typu odczucia znacznie ograniczają komfort życia oraz zaburzają normalne funkcjonowanie. Jeżeli interesuje Cię psychoterapia lęku i na czym polega uczestnictwo w niej, w tym artykule znajdziesz informacje na ten temat.

Jakie są wskazania do rozpoczęcia psychoterapii?

Oprócz poznania zagadnienia dotyczącego tego, czym jest psychoterapia lęku, warto również zainteresować się tym, jakie są wskazania do jej rozpoczęcia. Przede wszystkim, aby udać się na terapię, wystarczy Twoja chęć zmiany. Najwięcej osób zgłasza się po pomoc ze względu na jakiś psychiczny dyskomfort. Bardzo często jest nim właśnie lęk, odczuwany przewlekłe lub atakujący nagle, w codziennych sytuacjach.

Jeżeli doświadczasz ataków paniki i chcesz się ich pozbyć, psychoterapia lęku jest właśnie dla Ciebie. Powinieneś rozważyć uczestnictwo w niej także wówczas, gdy doskwierają Ci nieuzasadnione oraz ciągłe obawy o zdrowie Twoje lub bliskich Ci osób. Jeżeli paraliżuje Cię lęk przed wystąpieniami publicznymi czy nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi, także rozważ uruchomienie procesu psychoterapeutycznego.

Pamiętaj o tym, że żaden problem nie jest zbyt błahy, aby zgłosić się po profesjonalne wsparcie. Bez względu na to, w jakim stopniu lęk dezorganizuje Twoje życie, zasługujesz na pomoc.

Psychoterapia lęku – jaki nurt będzie najlepszy?

Zanim dowiesz się, czym jest psychoterapia lęku, powinieneś poznać najpopularniejsze nurty. Ułatwi Ci to podjęcie decyzji dotyczącej tego, do jakiego terapeuty się udać. Wśród najczęściej wybieranych przez pacjentów nurtów znajduje się ten psychodynamiczny. Jego korzenie sięgają psychoanalizy, dlatego specjaliści leczący w jego ramach wiele czerpią z tej dziedziny. Ten nurt zakłada, że większość trudności przeżywanych przez człowieka ma swoje źródło w nieuświadomionych konfliktach wewnętrznych. Poznanie ich może w dużym stopniu zmniejszyć natężenie lęku i innych przykrych dolegliwości.

Nurt poznawczo-behawioralny zakłada zaś, że myśli, uczucia i zachowania człowieka wpływają na siebie wzajemnie. Praca nad zniekształceniami poznawczymi pomaga uczyć nowych postaw, a w konsekwencji zredukować lęk.

Skorzystać się możesz także z terapią w nurcie humanistycznym, który duży nacisk kładzie na indywidualny rozwój każdej jednostki.

Wydaje się, że w przypadku zaburzeń o charakterze lękowym najskuteczniejsza będzie terapia poznawczo-behawioralna, której skuteczność została potwierdzona badaniami.

Jeśli podejrzewasz, że odczuwany przez Ciebie lęk ma swoje źródło w zaburzeniu osobowości borderline, skorzystaj zaś z psychoterapii w nurcie dialektyczno-behawioralnym.

Jak przebiega psychoterapia lęku?

Zanim dowiesz się, na czym polega psychoterapia lęku, musisz wiedzieć, że to ciężka praca. Specjalista nie będzie Ci udzielał gotowych porad i to bez względu na to, jaki nurt wybierzesz. Jeżeli jednak zależy Ci na tym, aby był on aktywny, postaw na terapię poznawczo-behawioralną. Psychoterapia lęku w ujęciu psychodynamicznym może zaś bardziej odpowiadać osobom, które chcą mieć dużo przestrzeni na mówienie o sobie.

Każdy proces terapeutyczny poprzedzony jest konsultacjami, najczęściej trzema. W trakcie takich spotkań ustalane są między innymi cele. Podczas kolejnych sesji będziesz wraz z terapeutą pracował nad swoim lękiem. Być może, wspólnie odkryjecie jego przyczyny albo skupicie się bardziej na tym, co dzieje się „tu i teraz”. Dzięki psychoterapii zwiększy się Twój wgląd w przeżywane trudności. Zrozumiesz także, w jaki sposób możesz konstruktywnie walczyć z lękiem.

Bardzo prawdopodobne jest to, że psychoterapeuta nauczy Cię jakichś technik relaksacyjnych. Dzięki nim zdecydowanie łatwiej będzie Ci rozładować napięcie. Jeżeli specjalista uzna, że psychoterapia to za mało, abyś mógł poradzić sobie z lękiem, przekieruje Cię do psychiatry. Niekiedy zaburzenia lękowe wymagają bowiem leczenia farmakologicznego.