sob.. cze 22nd, 2024
alkoholizm

Konsumpcja alkoholu jest głęboko zakorzeniona w polskiej tradycji. Podczas rodzinnych zjazdów przy stole, większych przedsięwzięć okolicznościowych, czy spontanicznych spotkań ze znajomymi bardzo często serwowany jest alkohol. Brak świadomości w zakresie zagrożeń, jakie może powodować częste spożycie substancji procentowych sprawia, że Polska zajmuje czołowe miejsca wśród krajów europejskich w rankingach przedstawiających procentowy wskaźnik spożycia alkoholu. Jeśli wśród naszych bliskich znajduje się osoba borykająca się z uzależnieniem alkoholowym, warto zapewnić jej skuteczną pomoc. Jedną z metod leczenia alkoholizmu, jest tzw. wszywka alkoholowa. Co warto o niej wiedzieć?

Wszywka alkoholowa, czyli esperal | Kielce

Esperal Kielce to specjalny środek, który blokuje proces rozkładania się alkoholu w organizmie człowieka. Potocznie nazywany jest wszywką alkoholową, ponieważ wprowadza się go podskórnie w formie tabletki. Substancja aktywna (disulfiram) ma za zadanie spowodować dolegliwe objawy w przypadku spożycia alkoholu przez osobę uzależnioną. Po spożyciu napoju alkoholowego dochodzi do zatrucia organizmu. Towarzyszą temu nieprzyjemne objawy, tj. np. kołatanie serca, wymioty, ból i zawroty głowy. Poza tym, esperal może nieść szereg innych konsekwencji zdrowotnych, np. uszkodzenie wątroby, czy niewydolność oddechową. Zażycie alkoholu po wprowadzeniu esperalu jest więc wysoce niebezpieczne.

Jaką skuteczność ma esperal? | Kielce

Spożycie alkoholu po podskórnym wprowadzeniu esperalu może przynieść wysoce zagrażającą zdrowiu reakcje organizmu. Poczucie lęku przed potencjalnymi konsekwencjami sprawia, że część osób borykających się z uzależnieniem alkoholowym jest w stanie zachować abstynencję. Lek ten jest w pełni legalny w Polsce, jednakże może zostać wydany tylko na zlecenie lekarza. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu tej metody walki z chorobą, należy obligatoryjnie skonsultować się ze specjalistą. Istnieje szereg przeciwwskazań, które wykluczają poszczególne jednostki z możliwości zastosowania tej metody. Są to m.in.: niewydolność serca, zawał, nadciśnienie, choroby układu oddechowego i krążeniowego, czy nawet próby samobójcze. Tylko doświadczony lekarz jest w stanie racjonalnie określić, czy zastosowanie esperalu w przypadku danego pacjenta jest możliwe.

Wsparcie rodziny a esperal | Kielce

Ogromne znaczenie w procesie walki z alkoholizmem ma wsparcie najbliższych. Uzależnienie alkoholowe jest chorobą, w której siła woli pacjenta rzadko okazuje się być wystarczająca. Jeśli lekarz wyrazi zgodę na esperal, warto pomyśleć także o skorzystaniu z pomocy psychoterapeuty. Odpowiednio poprowadzona terapia, poczucie wsparcia wśród najbliższych oraz podjęcie konkretnych kroków farmaceutycznych może odmienić życie osoby uzależnionej o 180 stopni. Skorzystanie z możliwości wprowadzenia esperalu do organizmu rekomendowane jest zwykle jako działanie wspomagające indywidualną psychoterapię. Warto o tym pamiętać i zawsze konsultować tego typu kroki z lekarzem specjalistą.