wt.. kwi 23rd, 2024
biznes

Upadłość konsumencka to ratunek dla konsumentów, którzy toną w długach i nie są w stanie poradzić sobie z zaciągniętymi zobowiązaniami. Mogą się o nią ubiegać osoby nieprowadzące własnej działalności gospodarczej, które zaprzestały regulowania swoich zadłużeń i znajdują się w stanie niewypłacalności. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ogłaszania upadłości konsumenckiej, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Upadłość konsumencka – co to jest?

Upadłość konsumencka stanowi procedurę sądową mającą na celu oddłużenie osoby, która nie radzi sobie z regulowaniem zobowiązań. Skierowana jest ona wyłącznie do osób prywatnych, które nie są w stanie spłacać swoich długów od co najmniej 3 miesięcy. Najważniejszym celem upadłości konsumenckiej jest pomoc dłużnikowi w wyjściu z długów oraz zaspokojenie wierzycieli.

Jak ogłosić upadłość konsumencką? Województwo śląskie

Aby ogłosić upadłość konsumencką, należy wnieść sprawę do sądu. Na początku konieczne jest wypełnienie odpowiedniego wniosku, aby poświadczyć niewypłacalność dłużnika. Co ważne, wniosek może złożyć zarówno wierzyciel, jak i osoba zadłużona. Dokument ten składa się osobiście lub z pomocą pośrednika. Upadłość konsumencka jest ogłaszana przez sąd. Zanim jednak dojdzie do jej ogłoszenia, organ ten musi zapoznać się z załączonymi dokumentami poświadczającymi niewypłacalność. Gdy sąd rozpatrzy wniosek, dochodzi do postępowania właściwego. Na tym etapie bardzo istotna jest rola syndyka, czyli specjalisty odpowiedzialnego za oszacowanie majątku dłużnika i ustalenie, co należy sprzedać, aby pokryć zobowiązania wobec wierzycieli. Należy pamiętać, że syndyk nie odgrywa tej samej roli, co komornik. Dba on nie tylko o spłatę długów, ale także o osobę zadłużoną.

Najczęściej wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w województwie śląskim jest rozpatrywany w ciągu 2 miesięcy. Jednak zdarza się, że czas ten jest krótszy lub dłuższy. Co ważne, jeśli sąd odrzuci wniosek, nie można ogłosić upadłości konsumenckiej przez kolejne 10 lat. Z tego względu najlepiej skontaktować się z kancelarią prawną, która specjalizuje się w prawie upadłościowym i jest w stanie pomóc Ci odpowiednio przygotować się do postępowania upadłościowego.

Ogłaszanie upadłości konsumenckiej – dlaczego warto skorzystać z pomocy kancelarii prawnej?

Jeśli chcesz ogłosić upadłość konsumencką w województwie śląskim, to skorzystaj z pomocy dobrej kancelarii prawnej. Specjaliści zajmą się sporządzeniem niezbędnych dokumentów i przygotują wniosek o ogłoszenie upadłości. Ponadto oswoją Cię z tym, co będzie się działo w czasie postępowania, zapewnią Ci profesjonalne doradztwo i będą reprezentować Cię przed sądem. Dobra kancelaria odciąży Cię od zmartwień i wyjaśni wszelkie skomplikowane kwestie. Dodatkowo specjaliści odpowiedzą na nurtujące Cię pytania i dołożą wszelkich starań, abyś wyszedł z zadłużenia. Dzięki ich pomocy dokumenty niezbędne do postępowania upadłościowego zostaną przygotowane w sposób prawidłowy, zgodnie z obowiązującymi wymogami.