wt.. kwi 23rd, 2024
pompa ciepła

Pompa ciepła jest to urządzenie, które generuje duże oszczędności dla budżetu domowego, bądź firmowego. Jednocześnie jest to produkt niezwykle wydajny, ekologiczny, który ogrzewa daną powierzchnię w sposób bezobsługowy, stanowiąc niezwykle wygodne rozwiązanie. Chociaż pompa ciepła to dość kosztowny wydatek, to inwestycja dość szybko się zwraca. Dużym atutem jest także możliwość otrzymania dofinansowania na jej zakup

Z jakiego dofinansowania można skorzystać przy zakupie pompy ciepła?

Zastanawiając się nad inwestycją dotyczącą zakupu oraz montażu pompy ciepła należy dowiedzieć się, jakie jest dofinansowanie pompy ciepła? Jest to niezwykle istotne, ponieważ to kilkutysięczne inwestycje, dlatego każda forma pomocy, dofinansowania jest niezwykle istotna. Warto podkreślić, że w ramach programu „Czyste Powietrze” można otrzymać wsparcie rządu nawet kilku tysięcy złotych. Wysokość deklarowanego dofinansowanie jest uzależniona od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym ubiegającym się o przyznanie wsparcia.

Z przywilejów można skorzystać, będąc współwłaścicielem bądź właścicielem domu jednorodzinnego, albo wydzielonego lokalu mieszkalnego w takim budownictwie. Warto podkreślić, że w programie „Czyste Powietrze” można uzyskać dofinansowanie wynoszące nawet 90% kosztów kwalifikowanych całej inwestycji. A jakie dofinansowanie pompy ciepła w budynku wielorodzinnym? W tym przypadku obowiązują trzy poziomy dofinansowania, przy czym najmniejsze z nich wynosi do 30% kosztów całej inwestycji, jednak dla najuboższych dofinansowanie wynosi aż do 90% poniesionych nakładów na tę inwestycję.

Dofinansowanie pompy ciepła przysługuje osobie, która wykaże dochód roczny do 100 000 zł, a także posiada średni dochód miesięczny w przeliczeniu na jednego członka rodziny wynoszący do 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym. Z kolei w gospodarstwie jednoosobowym dochód ten nie powinien przekraczać 1960 zł.

Jak uzyskać dofinansowanie zakupu pompy ciepła?

W przypadku termomodernizacji starego obiektu bądź w przypadku budowy nowego domu można uzyskać wsparcie finansowe do zakupu pompy ciepła. Z polityki proekologicznej krajów Unii Europejskiej wynika, że do 2030 roku pompy ciepła będą zasilały 40% wszystkich gospodarstw domowych. Nie ma się czemu dziwić, że zainteresowanie zakupem pomp ciepła jest ogromne. Dużym atutem przy tej inwestycji jest możliwość uzyskania dofinansowania, które będzie generowało spore oszczędności. Istnieje możliwość dofinansowania zakupu pompy ciepła dla nowego budownictwa w ramach programu „Moje ciepło”. Ten program jest dedykowany właścicielom nowych domów, które zostały zbudowane po 2021 roku. Taki obiekt musi posiadać podwyższony standard energetyczny. W tym przypadku dofinansowanie obejmuje pompy wodne, powietrzne oraz gruntowe. Ważne jest także, jaka pompa zostanie zakupiona oraz duże znaczenie ma jej montaż. Warto skorzystać z profesjonalnych usług firmy z doświadczeniem https://vaillant-serwis-malopolska.pl/pompy-ciepla-limanowa/, która oferuje fachowy montaż oraz serwis.

Warto przed złożeniem wniosku sprawdzić, czy spełnione są warunki programu, by uzyskać dofinansowanie zakupu oraz montażu pompy ciepła, które obejmują kilka wytycznych dotyczących ukończenia inwestycji przed złożeniem wniosku, zakupu pompy, która została określona w programie Moje Ciepło, budynek, który będzie ogrzewała pompa ciepła, musi spełniać podwyższone standardy energetyczne, a pompa ciepła musi współpracować z systemem wodnym niskotemperaturowym.