pt.. kwi 19th, 2024
dom

Obecnie budowa domu to bardzo duża inwestycja. Nic więc dziwnego, że poszukujemy różnych sposobów na to, żeby zaoszczędzić. Jeśli pierwsze poszukiwania pomysłów masz już za sobą, zapewne zauważyłeś, że zazwyczaj oszczędność łączy się z pewną stratą – spadkiem jakości materiałów czy kompromisem pod względem projektu domu. Okazuje się jednak, że dobierając odpowiednie proporcje betonu na wylewkę nie tylko oszczędzasz, ale również zyskujesz.

Proporcje betonu na wylewkę – oszczędność podczas budowy domu

Z całą pewnością można powiedzieć, że beton jest materiałem nieodzownym podczas budowy domu. Może nam posłużyć do wykonania solidnego fundamentu, a także trwałej wylewki. To właśnie od niej zależy, czy posadzka będzie się cechowała oczekiwaną wytrzymałością i estetycznym wyglądem, dlatego warto poświęcić jej wykonaniu dłuższą chwilę. Odpowiednio dobrane proporcje betonu na wylewkę pozwolą Ci zadbać o jakość podłoża, a jednocześnie nie przepłacić za materiały, jako że dzięki rzetelnemu planowaniu zakupisz dokładnie taką ilość, jakiej będziesz potrzebować. Nadmiar kupionych surowców to bardzo częsty błąd osób budujących dom, który sprawia, że kwota inwestycji dość znacząco wzrasta.

Proporcje betonu na wylewkę – jak obliczyć ilość potrzebnego betonu?

Jeżeli chcemy, by proporcje betonu na wylewkę odpowiadały naszym potrzebom, należy dokonać dokładnych obliczeń, które określą, ile materiału będziemy potrzebować do wykonania tej warstwy podłogi. Ostateczna ilość będzie uzależniona od jej powierzchni, a także grubości samej warstwy. Aby mieć pewność co do poprawności wyniku, warto skorzystać ze specjalnych kalkulatorów do objętości betonu. Jeżeli chcesz wykonać wylewkę samodzielnie, ale nie masz w tym zakresie doświadczenia, pamiętaj, by na wszelki wypadek zaopatrzyć się w około 10 procent więcej materiałów.

Jakie są odpowiednie proporcje betonu na wylewkę?

Zazwyczaj przyjmuje się, że aby otrzymać 1 metr sześcienny posadzki, proporcje betonu na wylewkę powinny uwzględniać cement w ilości 2-krotnie większej niż woda – najczęściej będzie to odpowiednio 400 i 200 kilogramów. Jeżeli zaś chodzi o ilość kruszywa, powinna być ona 3-krotnie większa niż cementu. W ten sposób uzyskamy posadzkę, której wytrzymałość na ściskanie będzie się plasować na poziomie 20 MPa. Pamiętajmy jednak, że wspomniane proporcje betonu na wylewkę dotyczą jedynie podłogi wykonywanej wewnątrz domu.

Proporcje betonu na wylewkę – oszczędność dzięki solidnemu wykonaniu

Nawet najlepiej dobrane proporcje betonu na wylewkę nie pozwolą zaoszczędzić, jeżeli niepoprawnie wykonamy posadzkę. W takim przypadku nie tylko nie spełni ona swojego zadania, ale również zmusi nas do wprowadzania kosztownych poprawek. Z tego powodu powinniśmy w pierwszej kolejności odpowiednio przygotować podłoże – na powierzchni powinny być wykonane izolacja, dylatacja oraz zagruntowanie. Ważna jest także temperatura samego podłoża i otoczenia, która powinna oscylować w granicach od 5 do 30 stopni Celsjusza. Podczas nanoszenia wylewki należy sprawdzać jej równomierność za pomocą poziomicy.