czw.. lip 25th, 2024
rękawiczki jednorazowe

Ostatnie lata, które minęły nam w cieniu pandemii koronawirusa, przypomniały nam o przykładaniu większej wagi do higieny i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów chorobotwórczych. Jednym z istotnych elementów w zabezpieczeniu rąk mają jednorazowe rękawiczki.

Oczywiście, rękawiczek jednorazowych używamy w wielu różnych sytuacjach, wykonując różne czynności. Taki element wyposażenia z powodzeniem sprawdzi się także jako skuteczna ochrona przed zabrudzeniami. Rękawiczki jednorazowe są codziennie wykorzystywane w różnych dziecinach życia i aktywności – od badań diagnostycznych, przez usługi fryzjerskie lub kosmetyczne po prace porządkowe, aż po prace w warsztacie.

Co istotne, to ze względu na przeznaczenie wykorzystujemy rękawiczki jednorazowe wykonane z wielu materiałów. Dzięki temu mają odmienne właściwości, w tym różne poziomy wytrzymałości. Jak wybrać rękawiczki jednorazowe? Ważne kwestie w takim przypadku obejmują skłonność do alergii oraz osobiste preferencje.

Różnice w rodzajach rękawiczek jednorazowych

Najpopularniejsze rękawiczki jednorazowe dostępne na rynku to produkty:

  • foliowe,
  • lateksowe,
  • winylowe,
  • nitrylowe.

Czy rękawiczki foliowe jednorazowe to dobry wybór?

Rękawiczki foliowe jednorazowe doskonale sprawdzą się np. w sklepach spożywczych do nakładania produktów spożywczych niepakowanych. Oczywiście, należy zwrócić uwagę na to, czy dana para może mieć kontakt z żywością. Rękawiczki foliowe nie są zbyt wytrzymałe, jednak doskonale sprawdzą się do nakładania produktów do opakowań przez klientów czy obsługę sklepu.

Ważnym argumentem jest także niska cena. Rękawiczki foliowe są nakładane na ręce tylko na chwilę i wykorzystywane do czynności, które nie charakteryzują się dużą precyzją ruchów. Dodatkowy atut stanowi także ich uniwersalny rozmiar, odpowiedni dla każdego klienta oraz pracownika obsługi.

Rękawiczki jednorazowe – jakie wybrać? Lateksowe

Lateksowe to jedne z najpopularniejszych rodzajów rękawiczek. Mają bardzo szerokie zastosowanie ochronne. Powstają z kauczuku, przez co są bardzo elastyczne i wytrzymałe. Mogą być wykorzystywane m.in. w szpitalach, przychodniach czy domach opieki, ale sprawdzą się także jako ochrona rąk podczas drobnych prac w ogrodzie lub sprzątania. Ich duża elastyczność oraz doskonałe przyleganie do skóry umożliwiają wykonywanie prac, które wymagają dużej precyzji jak np. malowanie bądź majsterkowanie w warsztacie.

Jednak decydując się na korzystanie z rękawiczek lateksowych, należy pamiętać, że lateks to materiał, który może wywoływać reakcje alergiczne skóry. Dlatego w przypadku osób z tendencją do nadwrażliwości na to tworzywo powinno się zdecydowanie wybrać inny rodzaj.

Jakie rękawiczki jednorazowe wybrać? Winylowe

Winylowe rękawiczki stanowią alternatywę dla tych lateksowych, ponieważ ich zastosowanie jest podobne. Są wykonane z materiału PCV i stanowią bardzo dobrą ochronę rąk. Jednak produkty winylowe wykazują znacznie mniejszą elastyczność niż lateksowe. Należy o tym pamiętać, ponieważ może to utrudniać wykonywanie precyzyjnych ruchów.

Jednak, jeśli mamy problem z alergiami skórnymi w przypadku stosowania jednorazowych rękawiczek lateksowych, warto rozważyć korzystanie z winylowych. To także dobra opcja ze względu na ich korzystną cenę. Jednorazowe rękawiczki z PCV dobrze sprawdzą się np. jako ochrona rąk podczas farbowania włosów – zarówno w domowym zaciszu, jak i w profesjonalnych salonach fryzjerskich.

Rękawiczki jednorazowe – jakie wybrać? Nitrylowe

Rękawiczki nitrylowe to także doskonała alternatywa dla lateksowych. Co więcej, znacznie lepiej przylegają do skóry rąk niż winylowe i pozwalają na większą precyzję ruchów. Są wykonane z syntetycznego kauczuku, który nie powoduje reakcji alergicznej.

Rękawiczki nitrylowe cechują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia, dobrym dopasowaniem do ręki i odrobinę mniejszą elastycznością od lateksowych, jednak pozwalają na wykonywanie precyzyjnych ruchów. Są szeroko wykorzystywane przez pracowników gabinetów kosmetycznych oraz służby zdrowia.

Odpowiedni wybór jednorazowych rękawiczek ma duże znaczenie w komforcie ich użytkowania. Dlatego w takiej sytuacji należy się kierować głównie tym, do jakich czynności potrzebujemy tego typu wyposażenia.