pt.. kwi 26th, 2024
żyły

Dolegliwością, która dołączyła do grona chorób cywilizacyjnych, jest niewydolność żylna. Występuje ona coraz częściej – prowadzone badania wskazują, że blisko 50% dorosłych Polaków zmaga się z tą przypadłością. Jej najbardziej charakterystycznym przejawem są pojawiające się na nogach żylaki. Jasno sygnalizują konieczność wdrożenia odpowiedniego leczenia. Jak leczyć niewydolność żylną?

Dlaczego leczenie niewydolności żylnej jest tak ważne?

Nieleczona niewydolność żylna może prowadzić do zakrzepicy żył głębokich. Jest to choroba, która zawsze wiąże się z ryzykiem zatoru, a w konsekwencji zgonu. Wielu chorych boryka się z owrzodzeniami troficznymi podudzi, które są niezwykle uciążliwym powikłaniem. Aby zmniejszyć ryzyko śmieci, a także uniknąć trudno gojących się ran, niezbędne jest odpowiednio dobrane leczenie niewydolności żylnej, które zawsze powinno odbywać się pod okiem specjalisty.

Jak objawia się niewydolność żylna?

W przypadku tej choroby wskazać można na kilka charakterystycznych objawów. Zalicza się do nich:

  • ból i uczucie ciężkich nóg;
  • obrzęki stóp, które nierzadko dochodzą aż do łydek;
  • drętwienie i mrowienie kończyn;
  • pojawiające się nocą skurcze mięśni.

Do tego dochodzą przebarwienia na powierzchni skóry, poszerzone żyły, pajączki, które z czasem stają się coraz grubsze, lepiej widoczne i wystające.

Farmakoterapia w leczeniu niewydolności żylnej

Odpowiadając na pytanie, jak pozbyć się niewydolności żylnej, należy jasno zaznaczyć, że proces leczenia zawsze przebiega z zażywaniem odpowiednich leków. Farmakoterapia stosowana jest niezależnie od etapu choroby. Wskazane są leki flebotropowe, które dzieli się na ziołowe oraz syntetyczne. Ich zadaniem jest poprawa pracy naczyń krwionośnych. Sprawiają one, że naczynia obkurczają się, a stan zapalny zostaje ograniczony. Na skutek uszczelnienia ścian zmniejszeniu ulega odczuwany przez chorego ból, zmniejsza się również uczucie ciężkości nóg.

Warto dodać, że same leki to jednak zbyt mało, aby leczenie niewydolności żylnej przyniosło oczekiwany rezultat. Niezbędna jest również zmiana prowadzonego trybu życia. Choroba często atakuje osoby, które zapominają o regularnym wysiłku fizycznym. Już jednak codzienny spacer potrafi zdziałać cuda. Warto zadbać również o redukcję wagi.

Leczenie zabiegowe niewydolności żylnej

Jeśli Twoim problemem jest niewydolność żylna, leczenie zabiegowe może przynieść oczekiwaną poprawę. Obecnie możesz zdecydować się zarówno na tradycyjną operację, jak i nowoczesne metody, które gwarantują doskonały efekt i szybki powrót do pełnej sprawności. W grę wchodzi wewnątrznaczyniowe zamknięcie naczyń żylnych, które wykonuje się z wykorzystaniem lasera oraz tak zwana skleroterapia. Wykonuje się również miniflebektomię, podczas której żylaki usuwane są za pomocą niewielkich nacięć. W przypadku metody laserowej leczenie niewydolności żylnej może być wykonywane również w odniesieniu do dużych naczyń. Niestety, obecnie nowoczesne metody leczenia żylaków nie są refundowane. To oznacza, że trzeba za nie zapłacić. NFZ finansuje jedynie klasyczną operację, która wiąże się z pobytem w szpitalu.