sob.. cze 22nd, 2024
zderzak

Zderzak samochodowy jest jedną z najbardziej newralgicznych elementów karoserii samochodu. Jest on również, najczęściej, pierwszą elementem, który ulega zniszczeniu podczas kolizji drogowej. Ile kosztuje zderzak samochodowy? Czy bardziej opłaca się jego naprawa, czy wymiana? Z czego zderzak jest wykonany?

Jaką rolę odgrywa zderzak samochodowy i z czego się składa?

Podstawową rolą zderzaka jest pochłanianie energii podczas uderzenia, jednak pełni on też funkcję wizualną, która ma wpływ na wygląd auta. Zderzak jest bardzo dużym elementem karoserii, co oznacza, że jego wpływ na wygląd auta jest niebagatelny. Ładne auto z brzydkim zderzakiem, bardzo mocno straci, na walorach wizualnych. Warto również pamiętać, że to właśnie w zderzaku producenci samochodów ukrywają bardzo dużą liczbę czujników lub np.: dodatkowe światła LED. Wszystko to sprawia, że ew. koszt naprawy zderzaka rośnie, ponieważ zamiast wymiany jednego elementu należy doliczyć do tego, np.: czujniki.

Belki, poszycie zewnętrzne, które jest wyprofilowane oraz wypełnienie, to podstawowe elementy współczesnych zderzaków, które są wyprodukowane z różnej mieszanki polimerów. Oczywiście cały element jest lakierowany, aby pasował do barwy pozostałej karoserii auta.

Z czego wyprodukowany jest zderzak?

Współczesne zderzaki, na ogół są kiepskiej jakości, a produkuje się je ze specjalnych polimerów, dzięki czemu ten element karoserii jest dość łatwy w produkcji i ewentualnej obróbce. Obecnie do produkcji zderzaka używa się trzech rodzajów tworzywa:

– PVB – butyral poliwinylowy,

– POM – poliformaldehyd,

– PP/EPDM

– elastomer polipropylenowy modyfikowany.

Niektóre modele omawianych elementów karoserii mają oznaczenie, dzięki którym bardzo łatwo jest rozpoznać ich budulec, inne modele niestety, takich oznaczeń nie mają. Oznacza to tyle, że w razie ewentualnej wizyty w warsztacie i chęci naprawienia zderzaka, serwisant powinien rozpoznać materiał, z jakiego go zbudowano. Jest to o tyle istotne, ponieważ w razie spawania zderzaka, każdy polimer topi się przy innej temperaturze.

Zderzak do samochodu ile kosztuje i czy opłaca się go naprawiać?

Tak jak w przypadku innych elementów karoserii, również zderzak można naprawić. Ostateczna cena za jego naprawę może być bardzo różna. Najtańsze naprawy mogą kosztować ok. 100-200 złotych w zależności od stopnia uszkodzenia. W większości przypadków, za tę cenę możemy liczyć, na delikatne polerowanie płytkich rys. Oczywiście im stopień uszkodzenia jest większy, cena za jego naprawę analogicznie rośnie i może wynieść nawet kilkaset złotych.

Wiemy już, ile kosztuje zderzak, tylko czy opłaca się go naprawiać? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ wszystko będzie zależne od kosztów samej naprawy. Ceny nowych oryginalnych zderzaków bywają bardzo różne i w przypadku, np.: auta typu SUV, ich ceny potrafią wynosić kilka tysięcy złotych. Zamiast oryginałów do auta możemy zastosować zamienniki lub zakupić używany zderzak w dobrym stanie. Analogicznie, cena za zderzak używany będzie mniejsza niż za nowy zamiennik.

Gdzie kupić używany zderzak w dobrym stanie?

Zakup części używanych od zawsze był związany z ryzykiem. Zakupiony element może nie pasować lub może przyjść coś zupełnie innego, a później może się okazać, że sprzedający po prostu się rozpłynął. Zamiast podejmować takie ryzyko, warto poszukać firmy, która ma w swojej ofercie wiele używanych części samochodowych, na które udzielana jest gwarancja rozruchowa. Jedną z takich jest https://automotors.eu/Zderzaki-c321, gdzie kategoria zderzaków jest jedną z najchętniej oglądanych przez potencjalnych klientów. Oprócz samych zderzaków, na wspomnianej stronie możemy dokonać zakupu innych części karoserii bądź wyposażenia samochodu. Strona internetowa pozwala wyszukać część po marce i modelu auta, a w razie jakichkolwiek pytań możemy mailowo bądź telefonicznie, skontaktować się z obsługą sklepu.

Ile kosztuje zderzak do samochodu, czyli wszystko zależy od auta i rodzaju części

Podsumowując, naprawa zderzaka samochodowego, nie zawsze może być opłacalna. Nowy element karoserii to spory wydatek, a zamienniki mogą mieć różną jakość. W zależności od rodzaju samochodowego zderzak może kosztować kilkaset złotych lub nawet kilka tysięcy złotych. Na szczęście w sprzedaży są dostępne zderzaki używane, które dzięki atrakcyjnym cenom są optymalnym wyborem, przy sporym uszkodzeniu tej części karoserii. Ważne jednak, aby pamiętać, że zakup używanego zderzaka powinien odbyć się z pewnego źródła, tylko wtedy będziemy mieli pewność, że otrzymamy to, co zamówiliśmy, a w razie błędnego zamówienia zostaną nam zwrócone pieniądze.