sob.. cze 22nd, 2024
rodzina pod dachem

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz?- To pytanie zadaje sobie niemal każdy inwestor. Bez właściwych obliczeń odpowiedź na nie jest niemal niemożliwa. Osoba, która po raz pierwszy planuje generalny remont, również z całą pewnością pominie wiele istotnych szczegółów. Jak zatem policzyć Ile kosztuje wykończenie mieszkania ze stanu deweloperskiego pod klucz? Spróbujmy!

image

KAŻDE MIESZKANIE JEST INNE

Część osób przed przystąpieniem do wykończenia wnętrz zakłada jakiś określony budżet i stara się go trzymać. Można zapytać rodzinę i znajomych ile oni wydali i na tej podstawie szacować koszty, jednak nigdy nie mamy pewności, że znajomi wszystko dokładnie policzyli lub, że ceny użytych materiałów nie uległy zmianie. Inne mogą być również koszty robocizny, jakość użytych materiałów czy zakres wykonanych prac.

image

ILE KOSZTUJE WYKOŃCZENIE MIESZKANIA POD KLUCZ?

Najlepiej w tej kwestii zaufać profesjonalistom. Może być to ekipa remontowa, która od lat realizuje podobne remonty lub biuro projektowe, które potrafi sporządzić dokładny kosztorys. Obie opcje są dużo bardziej wiarygodne od samodzielnego oszacowania budżetu. Wielu osobom wydaje się, że do remontu łazienki niezbędna jest nowa umywalka, prysznic, ubikacja, kafelki i kilka dekoracji. Nic bardziej mylnego. Już sama wymiana glazury generuje mnóstwo kosztów, których osoba nieznająca tematu nie dostrzega. Kleje, fugi, listwy płyty konieczne do wyrównania ścian i wiele innych materiałów są często niewidoczne, jednak generują ogromne koszty. Należy również pamiętać o kosztach robocizny, które często stanowią nawet 50% budżetu, który musimy przeznaczyć na remont tego jednego, zwykle niewielkiego, pomieszczenia.

REMONT W CAŁOŚCI CZY ETAPAMI?

Część osób, chcąc nieco zaoszczędzić remontuje dom lub mieszkanie po kawałku. Ma to jednak negatywny wpływ na wygodę jego użytkowania. Są również takie elementy jak kuchnia łazienka czy sypialnia, bez których ciężko jest się obejść. Jeśli planujemy nieco zaoszczędzić na remoncie, a nie wiemy, ile kosztuje remont mieszkania od stanu deweloperskiego pod klucz, to skorzystajmy z pomocy architekta. To nie błąd. Ta inwestycja z całą pewnością nam się opłaci. Przede wszystkim unikniemy wielu kosztownych błędów, które mogłyby pochłonąć znaczne środki. Nie mniej ważny jest plan działania i cenne rady, które otrzymujemy w pakiecie z projektem domu w Pile. Dobry architekt pokaże, na czym warto zaoszczędzić, a gdzie oszczędność jest jedynie pozorna. Już sam projekt pozwoli na stworzenie planu, który możemy realizować we własnym tempie, bądź powierzyć go profesjonalnej ekipie.